MEDIA

 • RSI- Radio Slovaquie Internationale, La Slovaquie en direct, Magazine en francais sur la Slovaquie Juin 22, 2023

  La Slovaquie en direct

  Fest Anca, festival du cinéma d'animation a Zilina. Multitalent Viktoria Laurent Skrabalova.

  Vypočuť si rozhovor.

 • RTVS-La Slovaquie en direct, Magazine en francais sur la Slovaquie Januar 30, 2020

  La Slovaquie en direct

  L'Orchestre national de France a donné un concert grandiose a Bratislava avec la violoniste Julia Fischer, entretien avec l'organisateur principal du concert Boris Azaltovic. Commentaire de la musicologue Viera Polakovicova sur la société Gesamkunstwerk et la vie musicale a Bratislava. Viktoria Laurent Skrabalova, entre autres, a propos de ses activités littéraires.

  Vypočuť si rozhovor.

 • Slovenský rozhlas - Rádio Regina November 24, 2013

  Pozvete nás ďalej - Gabriela Horečná

  Návštevy u zaujímavých originálnych ľudí v rôznych regiónoch Slovenska, ale aj na netradičných pracoviskách, v detských domovoch a v rôznych sociálnych zariadeniach, kluboch, záujmových združeniach.

  Vypočuť si rozhovor.

 • Prešovský Korzár August 1, 2013

  Niekdajšia korzáristka žije vo Francúzsku a vydala knihu - Michal Frank

  Z Prešova odišla pracovať do Bratislavy, kde sa zoznámila s Francúzom. Po mesiaci ju pozval k sebe, vzali sa a v krajine Galského kohúta žije už osem rokov. Teraz vyšla Viktórii Laurent – Škrabalovej na Slovensku prvá kniha Ďalší psí deň.

  PREŠOV. Písanie miluje Viktória od malička. Teraz sa jej splnil sen. Zbierka jej poviedok, ktoré povyhrávali rôzne ceny, jej vyšla knižne. Niektoré z nich majú nádych sci-fi a fantasy, ďalšie sú z reálneho sveta.

  „Dá sa povedať, že väčšina poviedok je presiaknutá ekologickým posolstvom a podčiarknutím toho, v čo môže vyvrcholiť dnešná konzumná spoločnosť. Ale zbierka obsahuje aj krátku poviedku inšpirovanú legendou z 18. storočia o jednom z parížskych cintorínov a poviedku o dialógu vojaka so smrťou,“ hovorí Viktória Laurent – Škrabalová o knihe, ktorá vyšla v slovenčine, ale raz sa azda dočká francúzskeho prekladu.

  Ona sama momentálne finalizuje slovenský preklad francúzskej knihy od Delphine de Malherbe (L’Aimer ou Le Fuir), ktorá hovorí o zrode vzťahu medzi francúzskou spisovateľkou Colette a synom jej manžela Bertrandom.

  Za láskou do Francúzska

  Viku zaviala do Francúzska láska:

  „Môj manžel, Francúz, bol hosťom v bratislavskom hoteli, kde som pracovala. Padli sme si do oka a mesiac po našom stretnutí mi položil vážnu otázku: Chceš so mnou žiť? Chvíľu som bola v pomykove, pretože som nerozumela, či na Slovensku alebo vo Francúzsku. Akonáhle ma z omylu vyviedol, začali sme plánovať odchod. V práci neboli nadšení a vystríhali ma, že ho vlastne nepoznám a čo ak je masový vrah alebo nebodaj bezdomovec. O pol roka neskôr som letela do Paríža, môjho druhého domova. Deň po prílete som robila vstupné skúšky na kurz francúzštiny na Sorbonne. Po niekoľkých mesiacoch som sa už zapájala do konverzácie.“

  Ekvivalent jej inžinierskeho diplomu vo Francúzsku neexistuje, tak sa pustila do školenia. Prácu našla do mesiaca po jeho ukončení.

  „Teraz pracujem na Champs-Elysées ako zástupkyňa manažérky vo francúzskej firme so zameraním na sprostredkovanie v leteckom priemysle. Žijem tu už 8 rokov. Mohlo to dopadnúť aj horšie.“

  Ocenené poviedky

  S príchodom do Francúzska začala vznikať kniha Ďalší psí deň. Mala pocit, akoby ňou niekto zatriasol a utriedila si myšlienky.

  „Zapadla som do spoločnosti, ktorá mi je nepretržite inšpiráciou a konečne som našla svoj štýl. Odrazu bolo písanie ľahučké, ako keby mi to písalo samé,“ vysvetľuje spisovateľka, ktorá od roku 2005 začala posielať poviedky do rôznych literárnych súťaží na Slovensku.

  Úspech sa dostavil, bodovala na súťažiach ako Krídla Ivana Laučíka, Cena Fantázie (Cena Bibliotéky), Súťaž Jozefa Braneckého, Literárny Zvolen. Od roku 2011, keď už mala zbierku zostavenú, sa začala obzerať po vydavateľstve.

  Niektoré poviedky sa prikláňajú k žánrom sci-fi a fantasy, lebo v nich je podľa jej slov možné „miernym preháňaním“ vykresliť dôsledky ľudského konania. Navyše ju fascinujú príbehy z iných svetov. Nedávno vyšla Vike ocenená poviedka v zborníku z českej súťaže O Dračí Řád. V jej knihe má však miesto aj klasická beletria, nielen postapokalyptické príbehy.

  Píše odmalička

  Čo očakáva od svojho knižného debutu?

  „Aby zanechal v ľuďoch po prečítaní stopu. Možno len hmlistú spomienku pri použití nejakého slova alebo v súvislosti s nejakou situáciou. Verím, že zbierka poviedok je na trhu osviežením. Keďže každá poviedka rozpráva o niečom inom, čitateľ hádam nebude mať možnosť nudiť sa.“

  Písanie Viku bavilo od malička. Začínala s ním už na základnej škole, prvé básničky jej vyšli v Ohníku. Píše neustále, pripravené má ďalšie poviedky a zvažuje i vydanie zbierky poézie.

  Vika bola pred rokmi našou kolegyňou v Korzári. Pracovala na obchodnom oddelení, no pravidelne prispievala aj do novín. Ako si spomína na toto obdobie?

  „Korzár ostane navždy mojou srdcovkou. Po ukončení strednej školy som túžila po práci v novinách. Mieste, kde by bolo písanie mojím povolaním. Korzárska rodina prijala mladé kuriatko medzi seba a umožnila mi realizovať sa. Páčila sa mi dynamická práca, nutnosť rýchlej reakcie, hľadanie námetov na články a otvorenosť novým nápadom. Kamarátska atmosféra a vzájomná pomoc medzi kolegami, spoločné posedenia po pracovnom čase. V Korzári som nepociťovala nevraživú súťaživosť, aká môže medzi novinármi existovať... Som hrdá, že som mohla byť súčasťou jeho života. Hoci len nakrátko,“ vraví.

 • Slovenský rozhlas - Rádio Devín Október 5, 2012

  Okamihy knihy - Ďalší psí deň - Ivica Ruttkayová

  Mladá autorka Viktoria Laurent má už za sebou výrazný úspech, keď tento rok v literárnej súťaži Cena Fantázie 2011, ktorá bola vyhodnotená na knižnom veľtrhu Bibliotéka, získala Cenu Bibliotéky 2011 za poviedku Syndróm "BEE".

  Jej prozaické texty sú vystavané na pôde žánrov sci-fi a fantasy, ale majú ambíciu predovšetkým reflektovať aktuálne civilizačné témy. Viktória Laurent žije vo Francúzsku a je zrejmé, že mnohé svoje zážitky zo života v spoločnosti, ktorá má dlhšiu skúsenosť s multikulturalitou a otvoreným akcentovaním ekologického ohrozenia, vedela využiť a pretaviť do svojho písania. V poviedkach Viktórie Laurent je zrejmý pocit ohrozenia, ktorý pramení z mnohých zdrojov. Jej hrdinov prenasledujú fatálne nebezpečenstvá vyplývajúce z vojen, spoločenských konfliktov, či ekologického znečistenia. Teda ide o ohrozenia, ktoré sami nespôsobili a sú ich nedobrovoľnými a bezbrannými obeťami. Autorka variuje spôsoby, akým sa jedinec v situácii ohrozenia zachová a ako sa pokúsi kauzalitu zvrátiť. V týchto dňoch pripravuje svoj knižný debut - zbierku poviedok -Ďalší psí deň. Počas jej pobytu V Bratislave začínajúcu prozaičku Viktoriu Laurent oslovila redaktorka Ivica Ruttkayová.

  Vypočuť si rozhovor.