AUTORKA

 • The Great Cucumber Massacre

  Cena: 3. miesto - O dračí řád

  Búchanie na zabarikádované dvere a okná ustalo. Ľudia vo vnútri si vydýchli. Nastalo ticho. Televízia prestala vysielať pred niekoľkými hodinami. Viktor si sadol na ošúchané kreslo pri komode a zapol rádio. Ostatní si posadali okolo neho a s napätím počúvali. Moderátor mal roztrasený hlas. Zdalo sa, že sa každú chvíľu rozplače.

  „Na východnom Slovensku, pri Svidníku, začala zelenina útočiť na drobné poľnohospodárske farmy. Situácia sa z hodiny na hodinu zhoršuje. Podľa správ civilnej obrany sa skupiny, tvorené poväčšinou paradajkami, uhorkami a tekvicou, presúvajú smerom k Prešovu. Sú nám hlásené prvé obete. Najkrutejšie sú uhorky a póry...“

  Viktor znechutene vypol rádio.

  „Pripravte sa na ďalší útok. Neviem dokedy vydržíme. Zamerajme sa hlavne na garážové dvere. Myslím, že sú najslabšie.“

  Zo spálne sa ozval tenký ston a Mária sa rozbehla za synom. Ludo, ktorý sa pôvodne zastavil len na skok, položil Viktorovi ruku na plece.

  „Rana sa zapaľuje. To pohryznutie vyzeralo pritom úplne nevinne. Prekliaty pór!“

  Bolo neskoro si niečo vyčítať. Nikto nemohol tušiť, že sa zelenina prebudí práve vo chvíli, keď sa malý Anton hral na poli. Vysoké póry využili svoju presilu. Nečestne sa na neho vrhli. Čo iné sa od nich dalo čakať?! Viktor hodil okom na psiu misku pri dverách. Chudák Roky! Chránil Antona ako sa len dalo. Stálo ho to život. Svojimi hustými listami ho udusila kapusta. Nechcel na to myslieť. Prudko sa postavil.

  „Dozri na Máriu a Antona. Idem overiť situáciu v garáži.“

  Chcel sa ešte pokúsiť nabiť na dvere zbytok drevených lát, ktoré našiel v pivnici. Ak to nebude stačiť, budú musieť obetovať stôl v kuchyni a v obývačke. Našťastie, zelenina nemala dosť inteligencie na to, aby pochopila, že rebríkom bolo možné vyliezť na strechu. Zatiaľ!